Wycieczka do Warszawy

We wtorek 25 października 2022 r. uczniowie z klasy 1LO1, 1Ts, 1Tcm, 1d, 2Tm, 2Taw, 2Tfg oraz 3 Ta wraz z nauczycielkami języka angielskiego Pauliną Stasiak-Rychlik oraz Magdaleną Siwanowicz wybrali się na jesienną wycieczkę do Warszawy.

Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania Powązek z panią przewodnik, która przybliżyła uczniom historię Cmentarza oraz opowiedziała historie Polaków tu spoczywających.

Na cmentarzu tym spoczywają powstańcy listopadowi i styczniowi, ale też Rosjanie z armii carskiej. Są mogiły obrońców kraju z 1920 roku, lecz również Juliana Marchlewskiego i Karola Świerczewskiego, którzy wkroczyli wtedy do Polski z Armią Czerwoną. Leżą dowódcy AK z Tadeuszem Komorowskim „Borem” na czele, bohaterowie Polski Podziemnej i Powstania Warszawskiego, w tym bohaterowie książki „Kamienie na Szaniec”, a zaraz obok komunistyczna elita z Bolesławem Bierutem i Wiesławem Gomułką. Znajduje się tu również, tzw. Kwatera Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej – tych, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu 10.04.2010 r oraz słynna kwatera „Ł”.

Na trasie naszego spaceru odwiedziliśmy groby i jednych, i drugich, bo wszyscy oni są częścią historii. Cmentarz Wojskowy służy jednak nie tylko wojsku i politykom. Pochowano tu również sławy polskiej kultury i sportu, osoby znane z kart encyklopedii i osoby, o których pisano onegdaj na pierwszych stronach gazet, by wspomnieć, np. Juliana Tuwima, Jana Brzechwę, Zofię Nałkowską, Leona Schillera, Danutę Szaflarską, Tadeusza Łomnickiego, Jacka Kuronia, Kazimierz Górskiego, Władysława Bartoszewskiego i wielu innych.

Uczniowie wysłuchali opowieści pani przewodnik oraz zapalili znicze na grobach wielkich Polaków.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w ZOO. Uczniowie odwiedzili nosorożca, słonie afrykańskie, goryle, szympansy, pawiany, hipopotama oraz wielu innych mniejszych i większych mieszkańców warszawskiego zoo.

Była też chwila na pyszne lody i zabawę na placu zabaw 🙂

Ostatnim punktem wycieczki były zajęcia oraz zabawa w Hangarze 646 na Gocławiu. Uczniowie skakali, zjeżdżali, ścigali się oraz grali w piłkę- krótko mówiąc bawili się wybornie:-)

Paulina Stasiak-Rychlik

Scroll to Top
Skip to content