Praca i współprca

W grudniu zakończyliśmy dwuletni projekt „Praca i współprca” realizowany z naszą partnerską szkołą Spree- Oberschule aus Führstenwalde . Spotkania projektowe odbywały się w Mikuszewie w Polsce oraz w Hirschluch w Niemczech. Projekt odbył  się dzięki współpracy z fundacją Bezlik, reprezentowaną przez panią Małgorzatę Bobrowską, fundacją Jusef reprezentowaną przez Aldin Bukovic oraz polsko- niemiecką współpracą Młodzieży.

W maju i czerwcu  piętnastu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: Martą Marek- Głowacką i Joanną Szatkowską oraz piętnastu uczniów Spree- Oberschule aus Führstenwalde spotkało się w Mikuszewie koło Poznania, a w listopadzie w Hirschluch koło Berlina.

Tematem przewodnim tych spotkań była „Praca i współpraca”, które są bardzo ważnym aspektem w procesie integracji. Uczniowie obydwu szkół, choć obarczeni barierą językową bardzo szybko znaleźli wspólny język. Używając języka polskiego, niemieckiego i angielskiego (każdego po trochu) oraz z pomocą wspaniałych animatorów wspólnie uczestniczyli w codziennych grach językowo- integracyjnych, pojechali na wycieczkę do Wrześni, Poznania, Berlina. Przygotowali wspólne ognisko, wspólny wieczór w „ ekskluzywnej” restauracji oraz spędzili dużo czasu na rozmowach, grach w piłkę, badmintona, bilarda, ping ponga, grach terenowych oraz grach planszowych. Podczas pobytu w Mikuszewie, polsko- niemiecką grupę odwiedziła pani z doradztwa zawodowego, z którą uczniowie rozmawiali na temat wartości pomagających w odnalezieniu właściwej drogi. Na koniec przygotowali kolaże, które zaprezentowali na forum. Odwiedzili również Międzynarodowe Targi Poznańskie, podczas których mogli zobaczyć najnowsze sprzęty z dziedziny automatyki, mechaniki, mechatroniki oraz elektroniki.

Podczas pobytu w Niemczech odwiedzili niemiecki Parlament- Bundestag, muzeum innowacji oraz najciekawsze zabytki Berlina. Wisienką na torcie na zakończenie projektu była wizyta w największym Niemieckim aquaparku- Tropical Island, pełnym palm, zwierząt, ciepłej wody, piasku oraz zjeżdżalni.

Powszechnie wiadomo, że bezpośredni kontakt jest najlepszym sposobem na przełamanie barier, weryfikowanie własnych poglądów, wymianę doświadczeń oraz przełamać stereotypów. Takie spotkania polsko- niemieckiej młodzieży, nawiązywanie kontaktów i przyjaźni pozwala budować Europę bez barier, Europę bez granic w umysłach. Wymaga to od młodzieży otwartości, komunikacji, chęci działania.

Takie spotkania powinny opierać się na wspólnych dokonaniach, kontaktach, zadaniach, aby z dwóch odrębnych grup stworzyć jedną, która będzie potrafiła prowadzić wspólny dialog.

Tak właśnie było w naszym przypadku. Czekamy na kolejne spotkanie, które zaplanowaliśmy na maj 2024. Jesteśmy pewni, że nowe grupy również z pełnym entuzjazmem i zapałem podejdą do tego wyzwania.

« z 2 »
Scroll to Top
Skip to content