XII Ogólnopolski Konkurs Mechaniczny

Kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Mechanicznego już za nami. W tym roku wzięło w niej udział 18 drużyny z całej Polski. Byli więc przedstawiciele Krakowa i Warszawy, Białegostoku i Radomia, Sieradza i Nowego Tomyśla – wspomnijmy tylko te najbardziej oddalone miejscowości.

Konkurs jest organizowany we współpracy z Politechniką Warszawską, odbywa się pod patronatem prezydenta Miasta Płocka.

Jak co roku był podzielony na dwa etapy:

 • Etap I – szkolny

Eliminacje na I etapie przeprowadzały Szkolne Komisje Konkursowe powołana przez dyrektora danej szkoły. Polegał na rozwiązaniu testu przygotowanego przez organizatorów.

Do etapu II przeszli uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w danej szkole.

 • Etap II – ogólnopolski

Obejmował rozwiązanie testu, wykonanie zadań praktycznych i odpowiedzi ustne na pytania przed Komisją Konkursową i publicznością w Zespole Szkół Technicznych w Płocku.

Tegoroczny finał rozegrany został w dniach 21-22.03.2019.

Już sporo przed godziną 11.00 stawili się wszyscy uczestnicy konkursu. Uczniowie najpierw pisali test z wiedzy teoretycznej z zakresu szeroko pojętej mechaniki, były też zadania
z mechatroniki, elektrotechniki, a nawet fizyki. Jak co roku za ostateczny kształt pytań teoretycznych odpowiadam pan Tomasz Kiciński.

Następnie uczestnicy konkursu przystąpili do realizacji zadań praktycznych z mechatroniki – programowanie sterowników (pod okiem pana Jacka Puzio) i rysunku technicznego.

Szczególnie to ostatnie zadanie, wykonywane na komputerach w programach Solid Edge, Inventor i AutoCAD, sprawiło uczestnikom sporo problemów. W tym roku autorem zadania był pan Damian Leśkiewicz, który podniósł poprzeczkę, stawiając przed młodzieżą dużo trudniejsze zadanie niż w roku ubiegłym.

Rywalizacja była wyczerpująca, a przecież przed najlepszymi był jeszcze finał ustny, rozgrywany następnego dnia.

Pierwszy dzień wyłonił zwycięzców w rywalizacji drużynowej. W tym roku zdecydowanie najlepsza okazała się szkoła z Krakowa.

Wyniki X Ogólnopolskiego Konkursu Mechanicznego – drużyny:

 1. Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie,
 2. Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Rawie Mazowieckiej,
 3. Zespół Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Radomiu.

 

Drugiego dnia rozegrany został finał. W sali gimnastycznej licznie zgromadzona publiczność obserwowała zmagania uczniów, którzy musieli odpowiedzieć nie tylko na pytania teoretyczne, ale także wykonać zadania praktyczne.

Jak co roku zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele zaprzyjaźnionych płockich firm z branży technicznej – fundatorzy atrakcyjnych nagród.

Finał prowadzili: Dawid Kalinowski (uczeń klasy czwartej technikum informatycznego) i pan Aleksander Zalewski, a w przerwie ciekawostki ze świata nauki prezentował pan Witold Nyckowski.

Zacięta rywalizacja uczestników finału wyłoniła wreszcie zwycięzcę konkursu. W tym roku został nim przedstawiciel szkoły z Radomia, choć wszyscy finaliści prezentowali wysoki poziom wiedzy technicznej.

Wyniki rywalizacji indywidualnej:

 1. Krzysztof Zając, Technikum Mechaniczno – Elektryczne w Biłgoraju, nagroda główna: laptop (fundatorzy – CNH, Centromost)
 2. Szymon Wasąg, Technikum Mechaniczno – Elektryczne w Biłgoraju, nagroda: elektronarzędzia (fundatorzy – Orlen Serwis, Centromost)
 3. Marcin Filipiec, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie, nagroda szlifierka kątowa (fundator – Spec Tech)
 4. Daniel Dziob, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie, nagroda: tablet (fundator – PRECIZO)
 5. Kacper Niewiadomski, Zespół Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Radomiu, nagroda: wiertarko-wkrętarka (fundator – Naftoremont)
 6. Dawid Ciumek, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu, nagroda: wiertarko-wkrętarka (fundator – Amatech-Amabud)

Wszyscy finaliści otrzymali tez indeksy, upoważniające do studiowania na Politechnice Warszawskiej filia w Płocku, a także pamiątkowe pluszaki od firmy PRO-POŻ – Krzysztof Kosztowny. Szczególnie atrakcyjne były pamiątkowe statuetki wykonane przez pana Damiana Leśkiewicza, któremu pomagali uczniowie naszej szkoły.

Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności sponsorom.

Za rok kolejna edycja, zapraszamy.

 

 

Scroll to Top
Skip to content