Wycieczka do Wrocławia

W dniach 07.12.2022 – 09.12.2022 r. odbyła się wycieczka uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych w Płocku do Wrocławia. Wycieczka realizowana była w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Wrocław to jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce pod względem lokacji na prawach miejskich, zasługujących na szczególną uwagę. Miasto wielokulturowe, będące połączeniem tradycji i nowoczesności. Jego architektura, liczne mosty i położenie tuż nad Odrą dało mu przydomek Wenecji Północy. Przeplatające się tu wpływy kultury polskiej, niemieckiej i czeskiej widać na każdym kroku co czyni niesamowitym klimat stolicy Dolnego Śląska. Jest tu ponad 100 mostów, ponad 30 kładek oraz kilkanaście wysp. Kamienice Starego Rynku zachwycają swoimi kolorami a pobliskie uliczki zachęcają do długich spacerów i odkrywania wrocławskich tajemnic Nieprzypadkowo w 2016 roku Wrocław stał się Europejską Stolicą Kultury zostawiając w tyle inne znane europejskie miasta. Miejscami, które młodzież odwiedziła we Wrocławiu były:

1. Panorama Racławicka – monumentalne dzieło z okresu XIX . Panoramiczny obraz o wymiarach 15 x 114 m, który dzięki specjalnie zastosowanej perspektywie, oświetleniu i pierwszoplanowych eksponatach przenosi widza wprost w historię dzieła.

2. Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.

3. Centrum Historii Zajezdnia –  spotkanie z historią wojenną, z okresu stalinizmu, komunizmu oraz współczesną. Centrum Historii „Zajezdnia” to nowoczesne, zmodernizowane muzeum stawiające na interakcję użytkownika z eksponatami i ich czynnym udziale w odkrywaniu tajemnic przeszłości

4. Stare Miasto – Centralnym punktem Starego Miasta we Wrocławiu jest Rynek Główny, na którym znaleźć można wiele pięknych, barokowych kamienic, perfekcyjnie odremontowanych po wojennych zniszczeniach. Kolejną ważną część starówki stanowi Plac Solny wraz z gotyckim Kościołem świętej Elżbiety, którego wieża jest wspaniałym punktem widokowym. Rozpościera się z niego piękna panorama Wrocławia.

5. Hala Stulecia we Wrocławiu – to jedna z największych żelbetowych budowli w historii. Obiekt wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

6. Muzeum Narodowe we Wrocławiu – Muzeum Etnograficzne – jest to jedyna placówką na Dolnym Śląsku, która specjalizuje się w etnograficznej dokumentacji regionu oraz opisie i interpretacji jego kulturowej zmienności. Liczące ponad 20 tysięcy eksponatów zbiory Muzeum obrazują skomplikowane dzieje Dolnego Śląska, w którego przeszłości spotkały się dwie tradycje: przedwojenna – miejscowa i powojenna – osób przyjezdnych. Wyjątkowy obszar, na którym w krótkim czasie i na sporej powierzchni doszło do niemal całkowitej wymiany ludności, gdzie rzeczy pozostawione spotkały się z przywiezionymi.

Dodatkowo zrealizowano wizytę we wrocławskim Zoo

1. Wrocławskie ZOO, które należy do największych w naszym kraju i zaliczane jest do popularniejszych w Europie, którego główną atrakcję jest Afrykarium czyli oceanarium gromadzące najróżniejsze gatunki zwierząt z kontynentu Afryki.

Oprócz tego, iż wycieczka do Wrocławia pozwoliła na poznanie nowych miejsc, zwiedzenie interesujących zabytków i poznanie historii miasta, stanowiła również okazję do integracji i nawiązania nowych przyjaźni wśród uczestników wycieczki oraz do rozwijania umiejętności organizacyjnych i radzenia sobie w nowych sytuacjach. Była doskonałą okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności za siebie i swoje działania.

« z 2 »
Scroll to Top
Skip to content