Wycieczka do Muzeum Książki Artystycznej

4 marca 2019 młodzież z klasy 3tg pojechała na wycieczkę do Muzeum Książki Artystycznej. Muzeum mieści się w Willi Grohmana – stuletnim budynku znajdującym się w pofabrycznym kompleksie włókienniczym Scheibler-Grohman na Księżym Młynie w Łodzi. Za życia jej właściciela willa była przybytkiem sztuki. Henryk Grohman kolekcjonował w niej grafikę, instrumenty muzyczne, nuty, inne przedmioty sztuki. Odbywały się tu koncerty sławnych pianistów i spotkania z wielkimi postaciami kultury. Dzisiaj przypomina bardziej pracownię alchemika z mnóstwem intrygujących urządzeń. Mogliśmy tam zobaczyć zespół maszyn drukujących od formatu A5 do formatu A0, czcionki drewniane i metalowe różnych krojów i punktacji, przez skład ręczny, linotypowy do składu monotypowego, wannę i ramy do czerpania papieru oraz eksperymentowania z formami przestrzennymi, gilotynę do papieru, prasę drukarską, a także maszynę do szycia drutem i urządzenia do ręcznego szycia i oprawiania książek. Widzieliśmy również przyrząd do matowienia szkła oraz stanowiska pracy dla kopistów według średniowiecznych wzorów. Wszystkie urządzenia kolekcjonowane są nie tylko dla ich walorów technicznych i wartości zabytkowej (jak zespół matryc z Warszawskiej Odlewni Czcionek, uratowany od złomowania dla zachowania polskiego dziedzictwa materialnego w drukarstwie i introligatorstwie), ale wykorzystywane są do tworzenia książek artystycznych, które wykonują ręcznie Jadwiga i Janusz Tryznowie w nakładzie od kilku do kilkudziesięciu sztuk. Są wśród nich książki bibliofilskie, czyli zbliżone formą do typowych, ale wyszukane pod względem treści i formy graficznej, książki z dołączonymi rekwizytami komentującymi ich zawartość, książki wzajemnie powiązane oraz książki-obiekty. Widzieliśmy książkę w mnogości form, mogliśmy dotknąć różnych materiałów w niej użytych, obserwowaliśmy proces realizacji na różnych urządzeniach. Pokazano nam istotę przemian, jakich książka doświadczała od wieków. 

« z 2 »
Scroll to Top
Skip to content