Wyjazd na Maltę

Sprawozdanie z wyjazdu na zagraniczny kurs języka angielskiego dzięki projektowi
pt. „
Nauka przez całe życie” o numerze 2020-1-PL01-KA101-078838

realizowanego w latach 2020-2022 przez Zespół Szkół Technicznych w Płocku
w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”

W dniach 12-23 lipca 2021 roku miałam okazję uczestniczyć w dwutygodniowym kursie języka angielskiego pt. „Fluency and English Language Development for teachers and educational staff” w ramach realizacji szkolnego projektu pt. „Nauka przez całe życie”. Organizatorem kursu był Executive Training Institute (ETI) na Malcie, w mieście St. Julian’s.

Zajęcia w szkole, dobrze klimatyzowanym budynku, odbywały się w godzinach 9.00-14.30 i były podzielone na trzy części. Moim lektorem była cudowna Lindsey Marie Sant z pięknym brytyjskim akcentem z racji tego, że jej mama jest rodowitą Angielką. W pierwszym tygodniu dołączyłam do 10-cio osobowej grupy składającej się z Polaków, Słowenki i Czeszki. W drugim tygodniu moją grupę wraz ze mną stanowiły cztery Polki. W całej szkole na przerwach dało się słyszeć różne języki, jednak wszyscy staraliśmy się komunikować między sobą w języku angielskim.

Jako szczęśliwa posiadaczka Certyfikatu ukończenia kursu języka angielskiego jestem bardzo zadowolona ze zdobytej wiedzy i rozwinięcia umiejętności komunikacyjnych. W ciągu 42 godzin nauki poznałam wiele zwrotów, idiomów, słówek, przysłów i wyrażeń potocznych, które przekazać może tylko native speaker. Podczas zajęć ja, jak i pozostali uczestnicy kursu, musieliśmy wykorzystywać poznane zwroty w zdaniach, dialogach, czy wypowiedziach. Podejmowaliśmy rozmowę na różne tematy ćwicząc wymowę, gramatykę i słownictwo. Dzięki temu dowiedziałam się na przykład jak wygląda system edukacji na Malcie.

Nie samą nauką człowiek żył, tym bardziej, że czas wakacji temu sprzyjał. W ramach programu kulturowego zorganizowane zostały dwie wycieczki: do obecnej stolicy Malty – Valletty i dawnej stolicy – Mdiny. Valletta – położona na półwyspie pomiędzy dwiema zatokami – jest najmniejszą stolicą w Unii Europejskiej, lecz z największym zagęszczeniem zabytków. Z kolei Mdina jest średniowiecznym miastem położonym w centralnej części wyspy na wzgórzu, dodatkowo otoczona jest fosą i murami obronnymi. Nazywana jest miastem ciszy, bo zamieszkują ją tylko 292 osoby.

Dzięki udziałowi w kursie w szkole ETI przełamałam barierę językową i nabyłam większej swobody i pewności siebie w mówieniu w języku angielskim. Rozwinęłam umiejętności czytania i słuchania. Poznałam nowoczesne metody nauczania, aplikacje internetowe, ciekawe ćwiczenia do wykorzystania na zajęciach z uczniami. Otrzymałam również adresy stron internetowych do wykorzystania w samodzielnej nauce języka angielskiego. Mam nadzieję, że ta moja pierwsza przygoda z nauką języka angielskiego na zagranicznym kursie nie będzie ostatnią.

Anita Kaczanowska

Scroll to Top
Skip to content