Sezon wioślarski rozpoczęty. Na początek trzy brązowe medale.

W sobotę, 13 kwietnia rozpoczęli sezon wioślarze. Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe na Kanale Żerańskim w Warszawie były pierwszym tegorocznym sprawdzianem przygotowania zawodników do sezonu. Wszyscy wioślarze startowali na małych typach łodzi: jedynkach i dwójkach bez sternika. Specyfika zawodów długodystansowych jest taka, że osady startują pojedynczo, co minutę i muszą rywalizować sami ze sobą, nie dać się dojść osadzie następnej a najlepiej dojść lub wyprzedzić osadę poprzednią. Bardzo często na mecie okazuje się, że mimo dobrej jazdy w torze i pozytywnych odczuć zajmuje się dalsze miejsce niż się samemu spodziewało i odwrotnie, można być mile zaskoczonym efektem końcowym wyścigu. I tak to wyglądało w Warszawie…

Zawody na dystansie 8 kilometrów, miały dać odpowiedź trenerom klubowym i trenerom kadr narodowych odpowiedź na pytanie: jak zawodnicy przepracowali sezon zimowy i jakim potencjałem dysponują na początku sezony startowego.

Nasi wioślarze do startu w tych zawodach przygotowywali się na dwutygodniowym zgrupowaniu w Kruszwicy, gdzie w warunkach wody stojącej przewiosłowali około 200 kilometrów „ładując akumulatory” do sezonu i jednym z widoczniejszych efektów tej ciężkiej pracy  były niestety pęcherze i odciski na dłoniach…

W Warszawie, mimo niesprzyjającej aury (padał śnieg) wystartowała cała czołówka wioślarska Polski, od juniorów po seniorów oraz mastersi, mimo morderczego, jak dla nich, dystansu.

W zawodach warszawskich nie mogło zabraknąć osad z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej Siedemdziesiątce Dzięki wsparciu Gminy Miasta Płock jak również PKN Orlen S.A. na zawody wyjechała piętnastoosobowa grupa z Płocka.

Najlepszy wynik, spośród płockich osad, zanotował nasz najlepszy skifista, Janek Domeradzki, dla którego był to pierwszy start na długim dystansie w kategorii seniorów. Janek zajął trzecie miejsce ale był pierwszy w kategorii młodzieżowej U 23.

Drugi brązowy medal wywalczyła nasza najlepsza skifistka, Wiktoria Dziwota zaś trzeci dwójka juniorów: Roman Drużyński i Jakub Pszczółkowski.

Wśród dwójek seniorskich najlepiej wypadł Adrian Pawłowski z Kubą Aleksandrowiczem, którzy zajęli piąte miejsce zaś dziewiąci na mecie w tej konkurencji a pierwsi w klasyfikacji U23 byli: Kamil Krusiewicz i Bartek Donarski.

Dla wszystkich tych zawodników wyniki na długim dystansie są dobrym prognostykiem do walki o przynależność do reprezentacji narodowych: juniorów, U 23 oraz seniorskiej.

Za 2 tygodnie zawodników czeka najważniejszy sprawdzian wiosenny na klasycznym dystansie podczas Centralnych Regat Otwarcia Sezonu na poznańskiej Malcie. Podczas tych zawodów zawodnicy będą  już bezpośrednio rywalizować o miejsca w reprezentacjach na pierwsze sprawdziany międzynarodowe. Do tych zawodów nasi wioślarze również będą się przygotowywać na zgrupowaniu w Kruszwicy od 17 do 26 kwietnia.

Scroll to Top
Skip to content