Rocznica Powstania Styczniowego

W rocznicę Powstania Styczniowego 1863 r. uczniowie klasy IV Tfg wraz z nauczycielem historii Krzysztofem Dębowskim zapalili znicze i złożyli wiązankę kwiatów na grobie powstańców styczniowych na Cmentarzu Garnizonowym.

Powstanie rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Walkę zaczęło 6 tysięcy powstańców słabo uzbrojonych. W tym czasie w Królestwie Polskim stacjonowała 100 tysięczna armia rosyjska. Toczono walki partyzanckie.

Płock miał stać się siedzibą władz powstańczych jednak nie udało się opanować miasta oddziałowi Zygmunta Padlewskiego.

W czasie walk zginęło 20 tysięcy powstańców, 6 tysięcy Rosjanie powiesili, 40 tysięcy zesłali na Syberię i skonfiskowali 3 tysiące majątków. Około 10 tysięcy powstańców udało się na emigrację.

Powstanie z lat 1863-1864 stało się jednym z symboli walk Polaków o niepodległość. Mimo przegranej na pokolenia umocniło patriotyczne postawy i poczucie jedności narodowej.

Scroll to Top
Skip to content