Poznaj Polskę – Gdańsk

Wycieczka do Gdańska w ramach programu ,,Poznaj Polskę”.


W dniach 12-14.06.2023r. wraz z grupą 35 uczniów oraz 3 opiekunów mieliśmy możliwość wzięcia udziału w wycieczce do Gdańska, zrealizowanej dzięki przedsięwzięciu MEiN pn. „Poznaj Polskę”.
12.06.2023r – Zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności. Miejsce, które szczególnie zapisało się w historii Polski. Celem działalności Centrum jest ,,upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”. To tutaj, przed laty zapoczątkowano upadek totalitaryzmu.
Następnie udaliśmy się do Stoczni Gdańskiej, czyli miejsca narodzin „Solidarności”. Zwiedziliśmy salę BHP, w której rozpoczął się strajk sierpniowy, podpisano tutaj także porozumienia sierpniowe. Sala ta pozostaje jednym z najważniejszych materialnych symboli przypominających ponad 170 letnią tradycję przemysłu stoczniowego w obszarze miasta.
Tego samego dnia przejechaliśmy także autokarem na Westerplatte, by poznać historię tego miejsca. W latach 1926–1939 była to eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska, symbol wybuchu II wojny światowej. W okresie międzywojennym na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte zostały wpisane 1 września 2003 na listę Pomników historii.
13.06.2023r- Odwiedziliśmy z młodzieżą oraz przewodnikiem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Podstawowym zadaniem tego miejsca ma być upowszechnianie wiedzy o II wojnie światowej, ukazywanie polskiej perspektywy na największy konflikt w dziejach ludzkości, kultywowanie pamięci o ofiarach totalitarnych systemów i bohaterach walk o wolność wielu narodowości.
Dodatkowo przejechaliśmy autokarem do Sopotu, by wejść na Molo oraz przespacerować się „Monciakiem”, czyli ulicą Bohaterów Monte Cassino.
Następnie, po powrocie do Gdańska, przeszliśmy wraz z przewodnikiem ulicami miasta Gdańska, by zobaczyć zabytkową część w obrębie XVII-wiecznych fortyfikacji miejskich, która została uznana za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 września 1994 roku. Jest to jeden z najbardziej wartościowych w Polsce kompleksów architektoniczno-urbanistycznych. Zanim zwiedziliśmy Stare Miasto, weszliśmy na koło widokowe AmberSky, by zobaczyć panoramę oraz obwarowania z lotu ptaka. Następnie przeszliśmy po Długim Pobrzeżu, nad Motławą, zobaczyliśmy Żurawia, który był kiedyś dźwigiem portowym oraz bramą miejską, a następnie dotarliśmy do Drogi Królewskiej- na Długi Targ, gdzie podziwialiśmy Zieloną Bramę, Ratusz, Fontannę Neptuna oraz Dwór Artusa.
14.06.2023r- Przejechaliśmy do Sztutowa, by wraz z przewodnikiem zwiedzić Muzeum Stutthof. Miejsce to zostało utworzone staraniem byłych więźniów KL Stutthof, na mocy uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dniu 12 marca 1962. Muzeum zostało zorganizowane na części dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego (ok. 20 ha). Wśród najważniejszych jego zabytków jest częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren miejsca pamięci obejmuje także rekonstrukcję krematoriów, puste już dziś pola tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego, a także pomnik monumentalny autorstwa Wiktora Tołkina.
Nasza wycieczka była w większości oparta na poznawaniu historii Polski. Były to trzy intensywne dni zwiedzania. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. 🙂

https://www.facebook.com/photo/?fbid=949822069758677&set=pcb.949816229759261&locale=pl_PL


Koordynator programu Aleksandra Jaskuła.

Scroll to Top
Skip to content