Obchody Zbrodni Katyńskiej

W środę 13 kwietnia 2022 r. młodzież Zespołu Szkół Technicznych reprezentowała naszą szkołę  w poczcie sztandarowym w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Główne uroczystości odbyły się przy Krzyżu Katyńskim oraz Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie na cmentarzu komunalnym.

W Katyniu spoczywa 4421 oficerów Wojska Polskiego, przywiezionych z obozu w Kozielsku, w którym przebywali od jesieni 1939 roku. Zbrodnia Katyńska to również inne mordy dokonane przez NKWD na polskich oficerach. Poza Katyniem żołnierze Wojska Polskiego i Policji Państwowej, urzędnicy państwowi, lekarze, nauczyciele, prawnicy, sędziowie, duchowni, działacze społeczni i polityczni, przedsiębiorcy i przedstawiciele wielu innych profesji, którzy byli elitą II Rzeczypospolitej, zostali zamordowani w innych miejscach Rosji sowieckiej: w Twerze i Miednoje w Rosji, w Kuropatach pod Mińskiem na Białorusi, Chersoniu, Kijowie-Bykowni i Charkowie na Ukrainie oraz w innych jeszcze nie odkrytych miejscach.

Opiekunem pocztu sztandarowego jest p. Marcin Rosiak.

Scroll to Top
Skip to content