Kurs ICT – Hiszpania

W dniach 01.05.2023-12.05.2023 uczestniczyłyśmy w dwutygodniowym kursie ICT w Hiszpanii pt. Integrating Creativity and Innovation into Teaching and Social Media in the Classroom organizowanym przez Europass Teacher Academy w Barcelonie. Kurs został sfinansowany z programu Erasmus + w projekcie  pt. „Zagraniczne kursy dla nauczycieli ZST” nr 2022-1-PL01-KA121-SCH-000052020 realizowanego w latach 2022-2023 przez Zespół Szkół Technicznych w Płocku w ramach akredytacji nr 2020-1-PL01-KA120-SCH-095132.

Pierwszy tydzień zajęć obejmował wiedzę teoretyczną oraz ćwiczenia z zakresu zintegrowanej kreatywności oraz innowacji w nauczaniu. Zajęcia prowadziła wykwalifikowana trenerka Federica de Bartolomeo. Dzięki jej zaangażowaniu oraz doświadczeniu mogłyśmy pobudzić naszą wyobraźnię, aby kreować lekcje pełne ciekawych i niebanalnych pomysłów. W tym celu odwiedziłyśmy Centre de Cultura Contemporània de Barcelona oraz Museu Nacional d’Art de Catalunya. Wspólnie stworzyłyśmy scenariusz lekcji zainspirowany materiałami autentycznymi- dziełami sztuki. Miałyśmy okazję pracować w grupach, a także na świeżym powietrzu wykonując zadania zaplanowane przez trenerkę.

Drugi tydzień był ogromną dawką wiedzy dotyczącej użycia mediów społecznościowych w klasie. Zajęcia prowadził Daniel Schmidt- pełen charyzmy i optymistyczny trener. Dowiedziałyśmy się jakie korzyści ma użycie social mediów podczas zajęć z młodzieżą, a także jakie zagrożenia możemy napotkać. Ponadto, nauczyłyśmy się również włączać media społecznościowe do swoich lekcji, aby były bardziej efektywne oraz pogłębiać wiedzę na temat prywatności, cyfrowego zarządzania klasą i bezpiecznego korzystania z platform społecznościowych.

Dwa tygodnie w Barcelonie przyniosły nam wiele korzyści i niezapomnianych chwil. Był to dla nas ogromny zastrzyk wiedzy dotyczący nowoczesnych technologii. Poznałyśmy nowe aplikacje oraz programy. Miałyśmy niepowtarzalną szansę poznać i wymienić swoje doświadczenia z nauczycielami z różnych krajów- Niemiec, Włoch, Cypru, Chorwacji a także Litwy.

Dzięki zajęciom kulturowym organizowanym przez szkołę, mogłyśmy poznać hiszpańską architekturę Gaudiego oraz historię jej powstania. Ponadto, zachwycałyśmy się pięknem Gracii- dzielnicy Barcelony uznawanej niegdyś za oddzielną wioskę. Popołudnia spędzałyśmy kosztując hiszpańskiej kuchni oraz spacerując urokliwymi uliczkami Barcelony. Zwiedziłyśmy secesyjny kościół Sagrada Familia oraz park Guell. Udałyśmy się także zobaczyć stadion piłkarski Camp Nou- marzenie niejednego kibica piłki nożnej. Skorzystałyśmy także z wycieczki objazdowej autobusem hop on hop off dzięki której mogłyśmy zwiedzić najpiękniejsze miejsca w mieście.

Kurs w Barcelonie był dla nas wspaniałym doświadczeniem. Wzbogaciłyśmy swój warsztat pracy, a także nawiązałyśmy znajomości z nauczycielami z innych państw. Wyjazd sprawił również, że nasza motywacja i pewność siebie znacznie wzrosła, co będzie miało korzystny wpływ na pracę z młodzieżą. Projekt pozwoli nam dzielić się swoją wiedzą z innymi nauczycielami, a także zachęcać ich do udziału w takich przedsięwzięciach. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogły podjąć się udziału w programie Erasmus +.

Opracowały

Martyna Adamska

Anna Kuć

Scroll to Top
Skip to content