JOB SHADOWING NA MALCIE

SPRAWOZDANIE Z UDZIAŁU Z JOB SHADOWING NA MALCIE

W dn. 29 maja – 9 czerwca 2023 r. ramach realizacji projektu pt. „Zagraniczne kursy dla nauczycieli ZST” nr 2022-1-PL01-KA121-SCH-000052020 wzięłyśmy udział w obserwacji pracy nauczycieli (ang. Job Shadowing) w szkole w Sliemie – Newark School Malta. Jest to prywatna szkoła, do której uczęszczają dzieci z różnych krajów, ras i pochodzenia, więc miałyśmy możliwość poznania nauczania języka angielskiego jako języka obcego.

Podczas wyjazdu miałyśmy okazję poznać maltański system edukacji, sposób organizacji i funkcjonowania szkoły partnerskiej. Każdego dnia obserwowałyśmy różne lekcje (literatura angielska, angielski, wiedza o społeczeństwie, matematyka, informatyka, fizyka, biologia, chemia, plastyka) prowadzone przez różnych nauczycieli w różnych klasach (od klasy 3 do 10). Ponieważ wszystkie lekcje były w języku angielskim (z wyjątkiem języków obcych) mogłyśmy obserwować dowolne zajęcia i klasy. Najczęściej obserwowałyśmy lekcje w różnych klasach prowadzone przez nauczycielki angielskiego oraz literatury angielskiej. Dużo z nimi rozmawiałyśmy o podręcznikach, których używają do nauki gramatyki, o tym, jak wyglądają egzaminy, na co zwracają uwagę podczas egzaminów ustnych.  Nie tylko obserwowałyśmy lekcje. Pomagałyśmy uczniom z 10 klasy w przygotowaniu się do egzaminów ustnych – wspólnie ćwiczyliśmy dialogi, a następnego dnia obserwowałyśmy próbne egzaminy ustne. Pomagałyśmy również uczniom w rozwiązywaniu problemów gramatycznych, wyjaśniałyśmy im różne struktury gramatyczne.

Każdy wyjazd zagraniczny wnosi wiele do rozwoju osobistego i zawodowego nauczyciela języka obcego. Można poznać kulturę odwiedzanego kraju, podszlifować język, odwiedzić znane miejsca związane z historią i kulturą. W weekend zwiedziłyśmy stalicę Malty Valettę oraz prawie całą Maltę dzięki wycieczce autobusem turystycznym, który objeżdża wyspę w ramach dwóch tras: czerwonej i niebieskiej. W Valletcie  odwiedziłyśmy Katedrę Św. Jana, Fort Św. Elmo oraz miałyśmy przyjemność zrelaksować się w przepięknych ogrodach Barrakka.  Dzięki pokazowi filmu historycznego w Valletcie poznałyśmy historię Malty i jej mieszkańców.

 Podczas wycieczki objazdowej po wyspie zobaczyłyśmy wioskę rybacką Marsaxlokk, St. Pauls’ Bay, St. Julian’s Podczas objazdu zatrzymałyśmy się w Mdinie – dawnej stolicy Malty i spacerowałyśmy po jej wąskich średniowiecznych uliczkach.

Wybrałyśmy się również na rejs na Wyspy Gozo i Comino, gdzie miałyśmy niepowtarzalną okazję zwiedzić Cytadelę w mieście Victoria, podziwiać przepiękne klify w Zatoce Xlendi oraz popływać w krystalicznych wodach Błękitnej Laguny u wybrzeży wyspy Comino.

Agnieszka Stańczyk-Jabłońska

Paulina Stasiak-Rychlik.

Scroll to Top
Skip to content